Twitch, kara para aklama iddaları doğrulandı

Twitch platformunda çalıntı kredi kartları ile platformdaki para yatırma sistemini yanlış amaçlar doğrultusunda kullanan ve bit dolandırıcıları ile anlaşma yapan 300’den fazla Twitch yayıncısına karşı harekete geçileceği Twitch tarafından duyuruldu.

Twitch platformunda meydana gelen bit dolandırılma olayı ilk olarak Twitch platformunun bazı verilerinin sızldırılmasıyla ortaya çıktı. Sızdırılan bilgilerde yayıncıların gelirleri tablolarda liste liste yazmaktaydı. Bunları dikkatlice inceleyenler bazı Twitch yayıncılarının gelirlerinde ciddi miktarda problem olduğunu fark ettti.

300’den Fazla Twitch Yayıncısı Hakkında Soruşturulma Başlatıldı

Twitch tarafından dünyanın en geniş oyun ve espor haber sitelerinden biri olan Dextro’ya açıklama geldi. Yapılan açıklamada Twitch platformunun para yatırma yöntemini kötüye kullanımlarından dolayı ve bit dolandırcılarıyla iş birliği yaptıklarından dolayı, 300’den fazla yayıncı hakkında işlem yapılacağı bildirildi.

Esporcuların Sözleşmeleri İptal Edildi

Twitch, yerel yasalara ve Twitch politikalarını ihlal eden hukuk dışı finansal uygulamalara başvurduğu tespit edilen yayıncıları tespit etmeye ve tespit edildiğinde gerekli işlemlerin yapılacağını açıkladı.

Twitch dışında espor takım sahiplerinden gelen açıklamalara ve Riot Games’e göre: çalıntı kredi kartı ile işlem yapmış, bit dolandırıcılığına bulaşmış olan esporcuların takım içerisinde incelemnesi devam ediyor. Ayrıca bir çok esporcunun sözleşmelerinin tek taraflı iptal edildiğide açıklandı.

Twitch, kara para aklama iddaları doğrulandı

Twitch Platformunda 9 Milyondan Fazla Kara Para Aklandı

Twitch yayıncılarından Knight Online oyunu oynayarak yayın yapan ve 100’den az izleyicisi olan kullanıcıların Twitch bit gelirlerinde ciddi miktarda artış olduğu, aylık 2-3 bin dolar arası bağışların yapıldığı belli oldu. Bu olayın ardından diğer Twitch yayıncılarınında gelir tablosu detaylıca incelendi. Son paylaşılan bilgileri göre 2400 türk Twitch Yayıncısı üzerinden 9 milyondan fazla dolara yakın para çalıntı kredi kartlarıdan bit bağışı yapılarak aklandığı ortaya çıktı.

 

İlginizi Çekebilir;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *